Tłumacz przysięgły norweskiego Gorzów Wielkopolski

Tłumacz przysięgły norweskiego Gorzów Wielkopolski to nasza oferta z zakresu translacji polsko norweskich. Do kooperacji zapraszamy przedsiębiorstwa i osoby prywatne. Jesteśmy do Państwa dyspozycji przez cały tydzień. Gwarantujemy wykonanie dobrej klasy przekładów w rozsądnych cenach. Biuro tłumaczeń norweskiego to firma, której warto zaufać. Zapraszamy do odwiedzin naszych biur lub przesłania wiadomości zawierającej elektroniczne kopie dokumentów. Tłumaczenia polsko norweskie obejmują:

Tłumacz przysięgły norweskiego Gorzów Wielkopolski

 

tłumacz przysięgły norweskiego Gorzów Wielkopolski, tlumacznorweskiego.eu
Tłumaczenia przysięgłe norweskiego Gorzów Wielkopolski


Protlumaczenia
to firma, która posiada wieloletnią tradycję. Kooperujemy ze sprawdzonymi filologami, którzy posiadają odpowiednie uprawnienia. W naszym teamie można również znaleźć native speakerów i osoby znające więcej niż jeden język obcy. Daje to okazję do przygotowania przekładów wielojęzycznych.

Gorzów Wielkopolski (niem. Landsberg an der Warthe) – miasto na prawach powiatu w zachodniej Polsce. Siedziba wojewody lubuskiego wraz z zespoloną administracją rządową na terenie województwa lubuskiego oraz powiatu gorzowskiego. Pod względem geograficznym, północna część miasta położona jest na Równinie Gorzowskiej będącej mezoregionem makroregionu Pojezierze Południowopomorskie, zaś południowa w Kotlinie Gorzowskiej, będącej mezoregion makroregionu Pradolina Toruńsko-Eberswaldzka. Miasto leży nad Wartą u ujścia Kłodawki i jej dopływem Srebrną, na wysokości od 19 do 105 m n.p.m.

Gorzów Wielkopolski leży 53 km od granicy z Niemcami i około 135 km od ich stolicy – Berlina. Do Warszawy jest 463 km. Większe miasta w pobliżu Gorzowa Wielkopolskiego to: Poznań (165 km), Szczecin (111 km) i Zielona Góra (113 km).

Według danych GUS z 30 czerwca 2020 r. miasto miało 123 341 mieszkańców, co lokuje je na 29. pozycji w kraju pod względem liczby ludności oraz na trzydziestym szóstym pod względem powierzchni – 85,72 km².

Gorzów Wielkopolski jest rdzeniem Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego (MOF), w skład którego wchodzą otaczające go gminy: gminy Bogdaniec, Deszczno, Kłodawa i Santok, Lubiszyn oraz Strzelce Krajeńskie. Wraz z 24 gminami i 5 powiatami województwa lubuskiego oraz 4 gminami i 1 powiatem województwa zachodniopomorskiego tworzy Aglomerację Gorzowską zamieszkałą przez ponad 400 000 mieszkańców.

Miasto jest dużym ośrodkiem przemysłowym, którego początki sięgają przedwojennej historii miasta. Do 2020 roku w mieście rozwinął się przemysł  chemiczny, energetyczny, elektroniczny, lekki, maszynowy, farmaceutyczny, motoryzacyjny metalowy i spożywczy. Od 1997 roku działa tu także podstrefa Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna.

Prawa miejskie Gorzów Wielkopolski otrzymał w 1257 roku. 2 lipca Jan I Askańczyk – margrabia brandenburski z dynastii askańskiej  wydał dokument, upoważniający rycerza Alberta de Luge do założenia miasta nad rzeką i nadania mu nazwy Landisberch Novam. Do 1945 roku miasto związane było z niemiecką Brandenburgią, a po II wojnie światowej znalazło się w granicach Polski.

Gorzów to ważny ośrodek kulturalny regionu. Miasto jest m.in siedzibą Jazz Club pod Filarami oraz Centrum Edukacji Artystycznej – Filharmonia Gorzowska. W Gorzowie odbywa się najstarszy festiwal muzyki romskiej „Międzynarodowe Spotkania Zespołów Cygańskich Romane Dyvesa” (od 1988 roku).

Gorzów Wielkopolski jest siedzibą wielu klubów sportowych, ale najbardziej kojarzy się z żużlem. Od 1947 roku w mieście działa żużlowy klub sportowy Stal Gorzów Wielkopolski, jego wychowankiem jest dwukrotny Mistrz świata na żużlu Bartosz Zmarzlik (mistrzostwo w 2019 roku i 2020 roku).

Jednym z najważniejszych symboli miasta jest Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, ale Gorzów znany jest również z innych rzeczy. W 1850 roku, w przedwojennym Gorzowie wyhodowano odmianę jabłoni – renetę landsberską, znaną w świecie jako Landsberger Renette, z której przygotowywana jest „Szarlotka z Landsberską”, w 2013 roku wpisana na listę produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi .  W 2016 roku w Gorzowie Wielkopolskim odkryto niemal w całości szczątki prehistorycznego nosorożca (Stephanorhinus kirchbergensis), jedyny taki egzemplarz w całej Europie. W październiku 1958 roku w Gorzowie wyprodukowano pierwsze partie taśmy magnetofonowej. Od 1959 roku do końcówki lat 80 XX wieku, Gorzów za sprawą kasety, stał się prawdziwą mekką fanów muzyki .